The Dance Club
- Lisa Langseth
- Romantisk komedi
- 100 min
Varför mår så många dåligt när vi kan ha det så bra? På psykiatrimottagningen Care prioriteras vinst över välmående och flest diagnoser ger störst utdelning.
Varför mår så många dåligt när vi kan ha det så bra? På psykiatrimottagningen Care prioriteras vinst över välmående och flest diagnoser ger störst utdelning.
Psykologistudenten Johannes passar inte alls in på sin praktikplats Care, men snart träffar han patienterna Rose som har problem med snippan, mäklaren Markus som gråter på visningar, Emily som utreds för ADHD och så performancekonstnären Rakel som slår tillbaka mot personliga orättvisor med dans. Tillsammans bildar de en udda grupp – The Dance Club, där de utforskar om det finns andra botemedel än diagnoser och tabletter för att lindra smärtan som bubblar under ytan.
Lisa Langseth står för manus och regi. I rollerna ser vi Alva Bratt, Nils Wetterholm, Evelyn Mok, Matias Varela, Julia Franzén samt Pernilla August. Producenter är Maria Dahlin och Veronika Öhnedal, Meta Film Stockholm.
Vecka 39 | ||
---|---|---|
måndag 22 september | 19:30 | Biljetter |
tisdag 23 september | 19:30 | Biljetter |
Originaltitel | The Dance Club |
---|---|
Genre | Romantisk komedi |
Regissör | Lisa Langseth |
Skådespelare | Alva Bratt, Nils Wetterholm, Evelyn Mok, Matias Varela, Julia Franzén och Pernilla August. |
Längd | 100 min |
Språk tal | Svenska |
Språk text | Svenska |
Premiär | 19 september 2025 |